Drinas

Zgjedhja e shalqirit

Zgjedhja e shalqirit të mirë

  1. Shiko se mos është dëmtuar shalqiri, mos ka qarje ai dhe mos është gërvishtur
  2. Shalqiri është 92% ujë, prandaj duhet të jetë aq i rëndë sa madhësia e tij
  3. Shiko fundin e tij për të parë se a është pjekur sa duhet. Shalqiri i pjekur ka ngjyrë krem (të verdhë) në fund.

Ruajtja e shalqirit

  1. Laje me ujë dhe tere
  2. Vendose ngadalë në një vend, mos e gjuaj
  3. Pas prerjes mund ta ruani shalqirin e mbetur në frigorifer, por pa lëvore. Preje atë së parin në copa të vogla. Në frigorifer mund të ruhet shalqiri 3 deri 4 ditë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *